آموزش

معرفی گیاهان سازگار با نور کم

معرفی گیاهان سازگار با نور کم

معرفی گیاهان سازگار با نور کم

دراسینا کامپکت گونه‌ای از گیاهان بسیار مقاوم و کم توقع است که نگهداری از آن برای عموم افراد، حتی کسانی که در زمینه پرورش گیاهان تخصصی ندارند، ساده و بدون دردسر است. زادگاه این گیاه زیبا و شاداب، جنوب شرق آفریقاست و حس و حال این مناطق را تداعی می‌کند. دراسینا و گیاه بامبو عضوی از خانواده بزرگ مارچوبه هستند و برخی از ویژگی‌ها همچون تصفیه کنندگی هوا و روحیه وفق پذیری با شرایط محیطی، در هر دوی آنان به چشم می‌خورد.

مشخصات گیاه دراسینا کامپکت
مقاومت بالای گیاه دراسینا کامپکت در کنار شکل خاص و ظاهر سرسبز آن، این گلدان را محبوب و پرطرفدار ساخته است. شکل ظاهری دراسینا مانند یک آناناس است. از این رو اغلب افراد این گیاه را با نام گل آناناسی نیز می‌شناسند. برگ‌های پهن، کشیده و سرسبز گیاه که به شکل دسته‌ای رشد کرده و سرتاسر ساقه را می‌پوشاند جلوه‌ای خاص و شاداب به محیط پیرامون شما می‌دهد.
دراسینای زیبا بیش از 40 گونه مختلف دارد که عمدتاً به شکل یک درختچه نخل مانند هستند. دراسینا در زادگاه اصلی خود توان رشد بیشتری دارد و گاهی به یک درخت تنومند تبدیل می‌شود. اما در شرایط آپارتمانی با سرعت کمتری رشد می‌کند. گیاه آپارتمانی دراسینا کامپکت با برگ‌های شاداب، کشیده، همیشه سبز و متراکم خود شناخته می‌شود. دلیل به کارگیری پسوند کامپکت که در فارسی فشرده معنا می‌شود، در اثر همین عامل فشردگی و تراکم در برگ‌هاست.
همانطور که گفته شد این گیاه همیشه سبز قابلیت تصفیه کنندگی هوا را دارد. شاید تصور کنید آلودگی محیطی صرفاً محدود به محیط خیابان و کوچه می‌شود. در حالیکه محیط منزل ما نیز در اثر آلاینده‌های محیطی، استفاده از حشره کش‌‍ها و انتقال باکتری از محیط خارج به خانه، آلوده می‌شود. این آلودگی به مرور با نشانه‌‍هایی همچون سردرد و آلرژی در اعضای خانواده، خود را نمایان می‌کند.

آبیاری دراسینا کامپکت

اگر از جمله افرادی هستید که دائماً در حال سفر و دور از خانه به سر می‌برید، نگهداری از این گیاه برای شما نگران کننده نخواهد بود. چرا که دراسینای زیبا نیازی به آبیاری روزانه و منظم ندارد. برای آبیاری گیاه کافیست خاک آن را با انگشت تست کنید. اگر خاک گیاه در فاصل 3 الی 4 سانتی متری خشک و یا کم آب بود، اقدام به آبیاری کنید. ولی اگر رطوبت کافی داشت و انگشت شما در حین تست خیس شد، نیازی به آبیاری نخواهید داشت.
به طور کلی می‌توان گفت دراسینای سرسبز در هر دوره 7 الی 10 روزه تنها یکبار نیاز به آبیاری خواهید داشت. این گیاه می‌بایست به گونه‌ای آبیاری شود که آب از زیر گلدان آن خارج نشود. به عبارتی نیاز به آبیاری عمیق و غرقاب شدن ندارد. آنچه که در زمان آبیاری دراسینا کامپکت اهمیت دارد، عدم استفاده از آب املاح‌دار است.
بدین منظور می‌توانید آب مورد نیاز برای آبیاری گیاه را برای 24 الی 48 ساعت در محیط معمولی نگهداری کنید تا املاح آن از بین برود. راه حل دیگر جوشاندن آب و یا استفاده از آب سرد شده داخل کتری است. آبیاری با آب کلر و یا فلوئوردار به مرور موجب خشک شدن نوک برگ‌ها شده و از زیبایی و طراوت گیاه کم می‌کند.

نور مناسب برای گلدان دراسینا

خانواده مارچوبه ها در محیط‌های کم نور به رشد خود ادامه می‌دهند. همین عامل است که موجب شده تا گیاهانی همچون دراسینا و یا بامبو، به گیاهان مقاوم شهرت پیدا کنند. همچنین این مشخصه استفاده از دراسینا را در محیط‌های کم نور ادارات ممکن ساخته است.
اگرچه رشد گیاه سایه دوست دراسینا در شرایط پرنور مطلوب‌تر است، اما این گیاه به نور ملایم و غیر مستقیم روی خوش نشان داده و از قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید بیزار است. به همین منظور می‌بایست گلدان دراسینا کامپکت را در حد فاصل 4 الی 5 متری نور فیلتر شده قرار دهید.
نشانه‌هایی همچون فاصله گرفتن برگ‌ها از یکدیگر و از بین رفتن تراکم گیاه، از کم نور بودن محیط خبر می‌دهد. در این حالت نسبت به تعویض مکان نگهداری اقدام کنید و یا حداقل با ایجاد منبع نور مصنوعی، نیاز گیاه به نور را فراهم کنید.

 

 

برگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.