آموزش

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

معرفی و نگهداری گیاه کوردلین

گیاه کوردلین که با نام­‌هایی همچون گیاه آتشین و یا کوردلینا نیز شناخته می‌­شود، نوعی گیاه کم توقع، مقاوم و سازگار است. کوردلین عضوی از خانواده بزرگ Asparagaceae به شمار می‌­آید و دارای 15 گونه مختلف می‌­باشد. کوردلین در زبان یونانی به معنای گیاهی است که ساقه‌­های بزرگ زیر زمینی دارد. بی‌شک این نامگذاری مطابق با ویژگی اصلی گیاه انجام شده است.

زادگاه کوردلین­‌ها جنوب آسیای شرقی و کشور استرالیا است، از این رو می‌­توان انتظار داشت که این گیاه حس و حالی گرم و مطبوع به شما دهد. آنچه که موجب شهرت و محبوبیت بیش از حد کوردیلین شده، برگ‌های خاص آن است. برگ‌های نیزه‌ای و چرمی کوردلین‌ها با رنگ‌های براق و منحصر به فردی چون قرمز، صورتی و سبز، هر بیننده‌­ای را محسور می‌کنند.

انواع مختلف گیاه کوردلین

کوردیلین­‌ها دارای گونه‌های مختلف و متعددی هستند که برخی از آن‌ها تنها در زادگاه اصلی خود و در فضای باز و آزاد رشد می‌کنند. 15 گونه مختلف کوردلین، هر یک شکلی خاص در نوع و رنگ برگ­‌ها دارند. اما به شکل کلی کوردلین با برگ‌هایی به رنگ سبز با حاشیه‌­های ارغوانی و یا بنفش دیده می‌­شود.

همواره به خاطر داشته باشید که نامگذاری اغلب کوردلین‌ها ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد. چرا که هر یک از گونه‌­ها اسامی مختلفی داشته و ممکن است هر فروشنده کوردلین را با نام متفاوتی به فروش برساند.

کوردلین ترمینالیس

ترمینالیس معروف­ترین و زیباترین نوع کوردلین شناخته می­‌شود که دارای زیر گونه‌­های بسیاری است. این گیاه به شکل یک درختچه شاداب با برگ­‌هایی نازک و کاملاً تیره رشد می‌­کند. مطابق سایر گونه‌­های کوردیلین، این نوع نیز در حاشیه برگ‌­ها تغییر رنگ داده و به رنگ قرمز و یا بنفش متمایل می‌شود. گونه ترمینالس را می‌­توان در رنگ­‌های سبز تیره، نارنجی، زرد، سیاه و قرمز نیز یافت.

 کوردلین Fruticosa

این نوع کوردلین گیاهی همیشه سبز و آپارتمانی است که با برگ­‌های نیزه‌ای و پهن شناخته می‌شود. بوته Fruticose در برگ‌­های خود رگه­‌هایی از سبز کمرنگ دارد که در گوشه‌­ها به قرمز متمایل به بنفش تغییر رنگ پیدا می‌­کند. حضور این ترکیب رنگ در هر فضایی، جلوه­‌ای خاص به محیط می‌بخشد. جالب اینجاست که بومیان مناطق جنوب آسیای شرقی از ریزوم‌­های این گیاه – به دلیل دارا بودن مقداری نشاسته و طعم شیرین- به عنوان غذا و یا دارو استفاده می­‌کنند.

کوردیلینRubra

اگر به رنگ قرمز و هارمونی رنگ­‌هایی همچون صورتی و ارغوانی علاقه زیادی دارید، این گونه بهترین گزینه برای شما خواهد بود. این گیاه با برگ‌های قرمز و متمایل به صورتی خود منظره­‌ای جادویی و گرم ایجاد می­‌کند. در این گیاه زیبا و آتشین، تنالیته رنگ قرمز در پشت برگ‌ها، حاشیه آن و حتی در جوانه‌­ها دیده می‌­شود و هیچ اثری از رنگ سبز وجود ندارد.

کوردلین Indivisa

گیاه Indivisa یکی دیگر از گونه‌­های زیبای کوردلین است که برخلاف سایر گونه‌ها برگ­‌هایی کاملاً سبز و شمشیری دارد. این گیاه آپارتمانی با برگ‌هایی که هر یک به ارتفاع 60 سانت می‌­رسند، ظاهری استوار و قوی داشته و قادر است تا ارتفاع 3 متر رشد کند.

کوردلین استرالیس

این گونه از کوردلین در اصل نوعی درختچه با شاخه­‌های انبوه و گل­‌های خوشه‌­ای و متراکم‌ است. کوردلین استرالیس که به نام درخت کلمی هم شهرت دارد، اغلب در کنار رودخانه‌‍­ها رشد کرده و میوه آن نیز نصیب پرنده­‌های مناطق نیوزلند می‌­شود.

برگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.