کالادیوم

کالادیوم

 

 • تاریخچه و ظاهر گیاه: کالادیوم یا فیل گوش عضو خانواده‌ی گل‌های شیپوری است. این گل از نظر تنوع رنگ‌ها کم نظیر است. برگ‌های کالادیوم شبیه گوش فیل است و از اوایل بهار تا اواخر پاییز باقی می ماند. نوع وحشی این گیاه ۴۰ تا ۹۰ سانتی متر قد دارد و برگ‌هایش ۱۵ تا ۴۵ سانتی متر رشد می کند.حدود ۱۵ گونه و متعلق به خانواده گل شیپوریان (Araceae) است.این گیاهان مناسب گلخانه وهمچنین آپارتمان هستند.گل شیپوریان گیاهان چند ساله اند لیکن در پاییز از بین می روند و در بهار سال بعد دوباره از ریشه های غده ای خود سبز می شوند.علت محبوبیت این خانواده از گیاهان زینتی،برگها زیبا و رنگی آنها میباشد. گیاه کالادیوم از یک غده زیر زمینی رشد می کند که در طول زمستان در حالت خواب بوده و در بهار و تابستان رشد فعال خود را طی می کند همچنین گیاه کالادیوم معمولا عاری از آفت و بیماری است
 • نور: نور و روشنایی برای تولید رنگ های متنوع برگ ها لازم است.چنانچه نور به حد کافی نباشد رنگ های برگ ها به خوبی ایجاد نمی شود همچنین سعی کنید گیاه رادر نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.(بهترین حالت نور برای کالادیوم نور فیلتر شده میباشد.یعنی نوری که از پشت پنچره جنوبی که پرده دارد به گیاه میرسد.)
 • آبیاری: کالادیوم نباید بیش از حد آبیاری شود! آن هارا درون ساختمان جایی قرار دهید تادر کوران هوا قرار نگیرند.در پاییز برگ ها رفت رفته رنگ های خود را از دست داده و زرد شده،می ریزند.در این زمان آبیاری منظم بایستی قطع شود.در زمستان خاک را تنها به صورت نیمه خشک حفظ نمایید(حدودا یک مرتبه در ماه آبیاری نمایید.).دمای زمستان نبایستی پایین تر از 12تا13 درجه باشد.هنگام رویش مجدد غده ها در ابتدای بهار گیاهان جدیدی را نیز از جوانه های در حال رشد می توان جدا نمود.آنها را بایستی در بستر مناسب قرار داد تا ریشه ایجاد نمایند.گیاهچه های جدید پس از 2 سال خود غده ایجاد می نمایند(البته بسیاری از گیاهچه ها در همان سال اول نیز میتوانند غده زده و رشد کنند). فیل گوش به نور متوسط، گرمای معمولی، خاك همیشه مرطوب، رطوبت محیط 70 تا 90 درصد و خاك كمی اسیدی احتیاج دارد.
 • کودیاری: كود مورد نیاز این گیاه را میتوان هر دو هفته یكبار از بهار تا آخر تابستان به مقدار 2 گرم در ليتر (2 به هزار) مورد استفاده قرار داد.مخلوطي از ترکیب پیت ماس،پرلیت دانه درشت،مقداری ذغال چوب و مقدار بسیارکمی از ورمی کمپوست خاك مناسب كالادیوم است.خاک آن باید غنی از مواد عالی باشد و PH اسیدی در حدود 6 را داشته باشد.
 • مشکلات احتمالی:
 • برگهای كمرنگ: در كالادیوم به دلیل كافی نبودن نور می باشد. باید گیاه رابه محل روشن تری منتقل كنید. اگر مشاهده كردید برگها و ساقه ها بدشكل و چسبناك شده‌اند و حشرات سبز رنگی روی آن وجود دارند، گیاه را با سم حشره كش نفوذی هفته‌ای یك بار سمپاشی كنید.
 • برگها قهوه ای یا چین و چروکدار میشوند: در اثر هوای سرد نیز حاشیه برگها قهوه ای و چین و چروك دار می شود و ساقه ها و برگها خود را می اندازند. این عوارض در پاییز طبییعی است، چون گیاه به سمت زمستان گذرانی می رود.
 • برگها ضعیف یا ریز میشوند: برگهای گیاه فیل گوش، ریز و ضعیف شود، یا به تغذیه یه مصنوعی احتیاج دارد و یانور کافی به آن نمی رسد.
 • برگها چروکیده و خشک میشوند: اگر برگها، چروکیده و خشک می شود، گیاه تشنه است و هوا هم خیلی گرم میباشد پس باید گیاه را آبیاری و غبار پاشی کنید.
 • تبعات آبیاری بیش از حد: آبیاری بیش از اندازه و زهکشی نا مناسب سفیدکهای قارچی، و یا ساقه های زیر زمینی پدید می آورد
 • برای تکثیر غده های آنها را در ابتدای بهار در گلدان یا جعبه حاوی پیت یا خزه قرار داده آنها را در 20تا25درجه سانتی گراد مرطوب نگهدارید(اسپری نمایید).هنگامی که رشد آنها شروع شد(جوانه ایجاد شد)در گلدان حاوی پیت+پرلیت دانه درشت بکارید.گلدان هایی را انتخاب نمایید که مناسب بزرگی غده وریشه باشند. آنها را آبیاری نمایید لیکن از نشت کامل آب اضافی اطمینان حاصل نمایید.خاک را مرطوب نگهدارید ودر هوای مرطوب با درجه حرارتی حدود20تا25درجه سانتی گراد حفظ نمایید تاریشه ها به خوبی ایجاد شده ونقاط رویشی از سطح خاک پدیدار شوند.پس ازآن آبیاری منظم باشد.هنگامی که گیاه به حد کافی رشد نمود با کود مایع هر هفته تغذیه نمایید.

 

 

برای حمایت از ما لطفا در کانال مطالب گلسنتر عضو بشید

امیدوارم مفید باشه براتون.نظرات ، انتقادات و پیشنهادات آیدی @golcenter تلگرام

 کانال مقالات|محصولات جدید | Www.Ugol.ir | GolCenter

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *