گل شیپوری

این گیاه عموما نیاز به دوره استراحت دارد.در اوایل پاییز (در بعضی مناطق در تابستان) بعد از زرد شدن برگ ها باید از حدود 5 سانتی متری رویش بریده و در دمای میانگین 10 درجه سانتی گراد نگهداری شوند.

بعد از گذشت تقریبا 3 ماه از انبار کردن پیاز ها (ریزیوم یا همان غده گل شیپوری) بعد از طی شدن دوره استراحت پیاز ها دوباره جوانه ای همانند تصویر بالا ایجاد میکنند که نشان میدهد آماده کاشتن دوباره شده اند.

بعد از گرده افشانی گلهای این گیاه، بذرها نمایان خواهند شد.البته شیپوری گیاهیست که سخت بذر میدهد.

از ما حمایت کنید!

لطفا در کانال تلگرامی

ما عضو شوید

شما هم میتوانید به راحتی در منزل گلخانه داشته باشید و گیاهان خودتان را پرورش دهید!

با عضویت در کانال گلسنتر از مقالات گل و گیاه استفاده کنید و برای خودتان گلخانه بزنید! ما همراه شما هستیم تا گیاهان شاداب و سرحالی داشته باشید.

اسم علمیZantedeschia
اسم فارسیگل شیپوری-گل کالا
زیستگاهآفریقای جنوبی
طبقه بندیریزیوم دار
توضیحاتاین گیاه کمی سمی است و مصرف خام
آن باعث حساسیت خواهد شد.

گل شیپوری

این گیاه یک نوع گیاه ریزیوم دار میباشد که بلندی گیاه به 1 و گاها تا 2 متر میرسد.طول برگهای این گیاه بین 15 -45 سانتی متر میباشد.گل های این گیاه زیبا بصورت شاخه بریده فروخته میشود و میتوان گفت یکی از محبوب ترین گلهای شاخه بریده است.گل شیپوری در رنگهای سفید,زرد و صورتی در بازار بفروش میرسد.البته هم اکنون انواعی از رنگهای هیبرید آن به بازار عرضه شده است.
غالبا تفاوت رنگ گل های گیاه کالا از شکل و رنگ برگهای این گیاه نمایان میشود،به این گونه که اکثر گیاهان گل رنگی این خانواده دارای برگ های خال دار میباشند.
این گیاه به هنگام گل دهی،گلهای بسیار زیبای تقریبا گوشتی ای تولید میکند که پرچمهای آن در قسمت بالایی و زبانک های ماده در قسمت تهتانی قرار دارند.البته لازم به ذکر است گلهای این گیاه تقریبا معطرند.

آموزش نحوه نگهداری گل شیپوری توسط مهندس بهادری فر

آبیاری صحیح

در فصل رشد نیاز آبی فراوانی دارد، حتما قبل از خشک شدن کامل خاک گلدان نسبت به آبیاری گیاه اقدام فرمایید.

سعی کنید فواصل آبیاری منظم باشند.

دما

با کاهش دما به زیر 5 درجه سانتی گراد قسمت سبز گیاه از بین میرود ولی ساقه زیر زمینی گیاه (ریزوم) زنده میباشد و با مساعد شدن شرایط ، شروع به جوانه زنی خواهد کرد.(البته اکثر واریته های گل شیپوری مقاوم به سرما نیستند و با پایین آمدن دما در حدود زیر صفره درجه سانتی گراد از بین خواهند رفت.)
بهترین دما برای این گیاه حدودا بصورت میانگین 20 درجه سانتی گراد میباشد.البته باید گفت که دمای بالا یکی از دلایل عدم گلدهی این گیاه میباشد.

خاک

بهترین خاک برای گل شیپوری خاکی است که بتواند رطوبت را به خوبی در خود نگهدارد پس استفاده از خاک سبک باغچه + شن + ورمی کمپوست + خاک برگ را میتوان به عنوان بهترین ترکیب برای این گیاه در نظر گرفت.
حداقل عمق گلدان بایستی حداقل 30 سانتی متر باشد و نیز استفاده از کود های محلول نظیر  NPK 12-12-36 قبل از گل دهی میتوان استفاده کرد، به هنگامی که گیاه شما گلدار است از کود استفاده نکنید.

برای حمایت از ما لطفا در کانال مطالب گلسنتر عضو بشید

امیدوارم مفید باشه براتون.نظرات ، انتقادات و پیشنهادات آیدی @golcenter تلگرام

 Www.Ugol.ir | GolCenter

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *