گازانیا

  • خانواده:  Compositae
    نام علمی:   Gazania pinnata
  • زیستگاه : موزانبیک
  • طبقه بندی: گیاهان فضای باز-چند ساله

gazania-ugol.irگازانیا از نظر شکل ظاهری،دارای برگ های سبز رنگ و کشیده میباشد،و یک گیاه چند ساله میباشد.گلهایی در رنگ های متنوع ایجاد میکنید که بسیار زیبا بوده و اکثرا موقع آفتاب خودنمایی میکنند.

این گیاه بومی آفریقای جنوبی است.تلاقی گونه های مختلف این جنس مخلوتی از ارقام متنوع بدست آمده است و تحت نام G.Splendens معروف است.

ارتفاع آنها به 20-30 سانتی متر می رسد . برگ ها به طور طوقه ای در قاعده ی گیاه قرار می گیرد . برگ ها سرنیزه ای،گاهی کنگره کم عمق،صاف درسطح فوقانی،سفید و کرکدار در سطح پشتی می باشد.گل آذین کلاپرک به قطر9-7سانتی متر گل های کناری سفید،زرد،گاهی زردپررنگ، نارنجی و قرمز و گاهی قهوه ای رنگ هستند.گل های میانی معمولا تیره و اطراف آن را دایره کم وبیش تیره با لکه های سفید یا آبی رنگ می کند.

  • روش کاشت و ازدیاد :

ازدیاد گازانیا از طریق بذر زیر شاسی در فروردین ماه صورت می گیرد و پس از رشد کافی به بستر اصلی منتقل می شود . ضمنا یکی از گیاهانی است که معمولا بعد از گیاهان پیازی و گیاهان دوساله که از گل رفته اند مورد استفاده قرارمی گیرد . گازانیا زمین های قابل نفوذ وغنی وهمچنین نقاط گرم آفتابی را می پسندد ولی با وجوداین قادر به تحمل اولین یخبندان های زودرس می باشد .این گیاه زمین های واجد فسفر را ترجیح می دهد.

  • کاربرد:

کاشت گازانیا در زمین هایی با مساحت زیاد منظره بدیعی را بوجود می آورد.درحاشیه باغچه ها،پلات بند گل دهنده مخلوط روی تیپ های آفتاب گیروروی بالکن ها وتراس وپشت پنجره جهت تزئین کشت می شوند گونه ای از گازانیای زرد به نام گازانیای ظهرطلایی وجود دارد که ارتفاع آن 10-30سانتی متر و یکی از گل های زیبای تابستانی است.

در کل این گیاه یک گیاه بسیار زیبا میباشد که شما میتوانید از آن برای فضا سازی استفاده کنید…

 

برای حمایت از ما لطفا در کانال مطالب گلسنتر عضو بشید

امیدوارم مفید باشه براتون.نظرات ، انتقادات و پیشنهادات آیدی @golcenter تلگرام

 Www.Ugol.ir | GolCenter

 

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *