کود و کودیاری

کود های ان پی کا (NPK) رنگ ها و شکل های مختلفی دارند،یعنی بصورت پودر یا گردی موجود میباشند که بنا به استفاده شما اشکال آن فرق میکند.اکثر این کود ها همراه با 14 عنصر دیگر مخلوط میباشند که در اینصورت بر روی بسته بندی آن نوشته میشود و آن را بصورت Te+ نشان میدهند.

امروزه کود های NPK را بر اساس نیاز گیاه جداسازی کرده و بسته بندی میکنند، بدین معنی که مثلا برای خانواده کاکتوس ها که نیاز به پتاسیم بیشتر دارند، کودهای پتاسیم بالا نظیر 36-12-12 و یا 40-8-10 را به صورت جداگانه بسته بندی کرده و به فروش میرسانند.

از ما حمایت کنید!

لطفا در کانال تلگرامی

ما عضو شوید

شما هم میتوانید به راحتی در منزل گلخانه داشته باشید و گیاهان خودتان را پرورش دهید!

با عضویت در کانال گلسنتر از مقالات گل و گیاه استفاده کنید و برای خودتان گلخانه بزنید! ما همراه شما هستیم تا گیاهان شاداب و سرحالی داشته باشید.

کود و کودیاری در گیاهان زینتی

کود همان غذای گیاه است.به هیچ وجه محلول کود را قوی نسازید بلکه نصف مقدار توصیه شده را استفاده کنید و مدت آن را کوتاه نمایید.(یعنی دوز پایین)

هرنوع کودی که برای گیاهان مصرف مینمایید به دستور العمل داده شده از طرف سازندگان آن به دقت عمل نمایید و توجه داشته باشید که روی جعبه آن شماره و تاریخ ساخت آن نیز قید شده باشد.

توجه داشته باشید کود جای رطوبت و نور را پر نمیکند در واقع گیاهی را که تازه خریداری کردید از این به بعد در آپارتمان در نور نامطلوب به رشد خود ادامه دهد،بنابراین نباید با دادن کود اضافی ان را از بین برد.چون گیاهی که رشد متناسب در داخل آپارتمان ندارد و ریشه های آن چنان نیرویی ندارد که بتواند کود های اضافی را جذب نموده و در نتیجه کودهای جمع شده در ریشه ها،گیاه را میسوزاند.

هنگام تهیه کود باید در انتخاب نوع آن دقت لازم به عمل آورید و آگاه باشید تغذیه سالم در ادامه حیات و نیز شادابی گیاهان تاثیر به سزایی دارد.تقریبا تمام کود هایی که از طرف کارخانه ها بصورت پودر ،مایع و یا قرص برای گیاهان آپارتمانی ساخته میشوند قابل اطمینان بوده ولی بهترین کودها آنهایی هستند که نسبت نیتروژن،فسفر و پتاسیم در آن ها  به ترتیب به نسبت 1-2-1 باشد و دلیل اینکه مخلوط فوق را بهترین کود معرفی مینماییم آنست که دراین نسبت فسفر زیاد است و این خود سبب تقویت و رشد بافت های گیاهی گشته و در عین حال مقدار نیتروژن که سبب رشد سریع برگها میگردد در آن کم است و در همین مقدار پتاسیم که باعث و محرک نمو و تکامل گیاه است کم میباشد.

ولی در هر حال هر نوع کودی که برای گیاهان خود مصرف مینمایید به دستورالعمل داده شده روی جعبه ی آن به دقت عمل نمایید و به هیچ وجه مخلوط کود را قوی تر نساخته و حتی توصیه میشود نصف مقدار پیشنهادی را به گیاهان خود خورانده ولی مدت آن را کوتاه نمایید.

به عنوان مثال اگر توصیه شده یک گرم کود را در یک لیتر آب حل نموده و هرماه یکبار به گیاهان بدید بهتر ایت نیم گرم آن را در یک لیتر اب حل نموده و هر پانزده روز یکبار مصرف نمایید.

دقت نمایید کود جامع شیمیایی که برای گیاهان خود تهیه میبنمایید علاوه بر نیتروژن،فسفر و پتاسیم بایستی دارای 12 عنصر دیگر نظیر آهن،روی،منگنز،مس،بر،کبالت،سدیم،کلسیم،منیزیم،مولیبدن،کادومیوم و کل باشد.

آخرین نکته ای که در کود دادن گیاه تازه خریداری شده بایستی مراعات شود این است که از دادن کود به گیاه مزبور برای مدت سه ماه خود داری نمایید.زرا خاک وکودی که پرورش دهنگان تجاری و حرفه ای برای زودتر به بازار آمدن گیاهان تهیه دیده اند تا مدت مدیدی تکافوی گیاه را مینماید.همچنین سعی کنید برای گیاهانی که ریشه ندارند (یا تازه ریشه زده اند) کود را استفاده نکنید،چون باعث سوزاندن ریشه های حساس کیاه مذبور میشود.

+چطور میشه متوجه بشیم که گیاه کمبود داره و نیاز به کود یاری داره؟؟

به برگهای آن دقت کنید چنانچه سبزینه ی برگهای تحتانی گیاه کم رنگ شده و به اصطلاح رنگ آنان سبز روشن گشته بیانگر آنست که در دادن کود به آنها اهمال شده است.

+علت رسوب بستن خاک (تشکیل شوره دز سطح خاک) و راهکار حلش چیه؟؟

اگر بعد از مدتی کود دادن در سطح خاک گلدان شوره مشاهده نمودید گلدان را درون طشتی پر از آب به مدت بیست دقیقه قرار بدهید.به طوری که آب در روی سطح خاک گلدان قرار گیرد،غل غل کردن آب از داخل خاک گلدان علامت خروج املاح اضافی داخل گلدان میباشد.

+چطوری میشه شوره روی گلدون رو تمییز کرد؟

شوره های ظاهر شده در روی گلدان را با برس سیمی تمییز کنید.

سوالات خود را در مورد کود و کودیاری از ما بپرسید!

برای حمایت از ما لطفا در کانال مطالب گلسنتر عضو بشید

امیدوارم مفید باشه براتون.نظرات ، انتقادات و پیشنهادات آیدی @golcenter تلگرام

 Www.Ugol.ir | GolCenter

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *