کودیاری گیاهان زینتی

سلام خدمت همه گلسنتریا
امیدوارم ایام به کام باشه
امروز قصد دارم در مورد بحث کوددهی به گیاهان زینتی مطلبی رو براتون بفرستم،پیشاپیش امیدوارم برای شما مفید بوده باشه.
خب
ببینید اولین و مهمترین مسئله در مورد کودهی،کود مورد استفادست.انواع خیلی زیادی از کودهارو داریم ولی هر کودی کود نیست!قصد تخریب ندارم ولی بعد از کلی تحقیق عملی به این نتیجه رسیدم هیچ کودی به اندازه کودهای NPK (نوعی کود که از ترکیب 3 عنصر نیتروژن (N) فسفر (P) و پتاسیم (K) هست.البته باید گفت بقیه کودها چندان موثر و به درد بخور نیستن.
در صورت تمایل میتونید از اینجا کودهای گلسنتر رو مشاهده کنید.
در ادامه باید گفت زمان مناسب برای کودیاری رو هم باید در نظر گرفت.بهترین موقع برای استفاده از کودها زمانیست که گیاه تقریبا رشد متوسط و پایینی دارد.
لطفا اینم در نظر بگیرید هر گیاهی صرفا به کودیاری نیاز نداره،کودیاری بیشتر برای گیاهانی باید انجام بگیره که رشد کم (غیرعادی) دارند وگرنه بهتره گیاهتون بجای اینکه پفکی رشد کنه سالم و درست رشد کنه ولی با روند طبیعی!
مرحله بعدی ساخت محلول کود هست.خب این حرفم ینی چی؟!
ببینید دوستان کودی که از گلسنتر میخرید همراه با یه پیمانه برای شما ارسال میشه.شما باید محلولی از ترکیب یه پیمانه از کود با 1.5 لیتر آب بسازید.سایز پیمانه تقریبا اندازه یه قاشق چای خوری هست.
خب الان یه محلول حاوی کود داریم.اینو در نظر میگیریم که یبار گیاهاتونو آبیاری نکردین و محلولی که ساختید رو بجای آبیاری استفاده میکنید.
بجای آبیاری معمولی از محلول حاوی کود،گیاهانتونو آبیاری کنید.
این عمل رو هر دو هفته یبار به مدت 2 تا 6 ماه انجام بدید.
یه تجربه ای رو میگم که پیشنهاد میدم شمام انجام بدید،اونم اینکه در هر دوره ای که گیاهتون رو کود میدید (10 روز یبار هست هر دوره کودیاری) یبار از زیر گلدانی این عمل رو انجام بدید تا محلول حاوی کود از زیر گلدان جذب گیاهتون بشه. و همچنین یه بار هم این کار رو از روی گلدان انجام بدید.
این روش هایی رو که گفتم چرتوپرت نیست و از خودم در نیاوردم،همش رو تجربه کردم و دارم براتون مینویسم .
از کودهای آهن اصلا بیشتر از 2 دوره 20 روزه استفاده نکنید چون باعث میشه گیاهتون یجورایی معتاد بشه!خب حتما الان تعجب کردید،حقم دارید چون اکثرا این کارو انجام میدم (ندانسته) اصلا علت اینکه بعضی موقع ها گیاهی میخرید و میارید خونه،بعد از یکی دو هفته خود به خود خراب میشه همین کودیاری با آهنه!
کود آهن گیاه رو براق و زیبا میکنه.حتی درمواقعی گیاه رو مجبور به گلدهی میکنه!ولی این اثرات همش تا قط کردن کودیاری از بین میره که هیچ،گیاهتون هم خیلی صدمه میبینه.بس بهتره کودهای آهن رو بیشتر از 2 دوره در سال استفاده نکنید.
کودهای NPK به صورت 18-18-18 و 20-20-20 اکثرا عرضه میشه (ترکیب عمومی این کود ها البته باید گفت ترکیبات دیگه ای هم داره که یکم تخصصی هست و من خیلی وارد بحثش نمیشم.)
همین کود گلدهی که در بین کودهای گلسنتر موجوده یکی از بهترین کودهای موجود بازاره؛این ترکیب از کود دارای فسفر بالایی هست و باعث میشه گیاهتون مجبور به گلدهی بشه ولی طبعا نمیشه گیاه رو به زور خارج از فصل گلدیش وادار به گلدهی کرد.مثلا بهتره برای گلدهی گیاه بنفشه آفریقایی از اوایل مهر ماه بجای کود برگدهی از کود گلدهی استفاده کنید.
خب تا اینجا فک کنم کافی باشه،اگه سوالی دارید حتما بپرسید.
از اینکه مطالب گلسنترو کپی و منتشر نمیکنید ممنونیم

Telegram_chanal_ugol.ir

برای مشاهده بخش کود اینجا کلیک کنید.
پاینده و سرافراز باشید.

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *