کاکتوس کریسمس

در زمان کریسمس, به طرز عجیبی غنچه ها تبدیل به گل میشوند که حال و هوای خاصی به ایام کریسمس میبخشند.

تکثیر این نوع از کاکتوس ها به این صورت انجام میپزیرد که برگهای کاکتوس را جدا کرده و بصورت جداگانه قلم میزنیم.

از ما حمایت کنید!

لطفا در کانال تلگرامی

ما عضو شوید

شما هم میتوانید به راحتی در منزل گلخانه داشته باشید و گیاهان خودتان را پرورش دهید!

با عضویت در کانال گلسنتر از مقالات گل و گیاه استفاده کنید و برای خودتان گلخانه بزنید! ما همراه شما هستیم تا گیاهان شاداب و سرحالی داشته باشید.

عکس گیاهاتونو برامون بفرستین...
برای ارسال کلیک کنید!

اسم علمیschlumbergera
اسم فارسیکاکتوس عید پاک-کاکتوس کریسمس
زیستگاهبرزیل
طبقه بندیکاکتوس
توضیحات

کاکتوس کریسمس

یک گیاه مختص تعطیلات زمستانی ( با نام علمی schlumbergera  و یا  zygocactus), کاکتوس زمستانی, به طور عجیبی در کریسمس شکوفه میدهد و گاها حدود عید پاک چنانچه به صورت مناسبی نگهداری شود. یک ماه مانده به کریسمس شما میتوانید نوک برگهایی که در حال رشد کردن هستند را ببینید. نوک برگها روزانه رشد میکنند تا زمانی که غنچه شکل بگیرد. در زمان کریسمس, به طرز عجیبی غنچه ها تبدیل به گل میشوند که حال و هوای خاصی به ایام کریسمس میبخشند.

 1. به درخت کریسمستان نور غیر مستقیم بتابانید. گیاه را در یک مکان روشن قرار دهید. گرما و نور بیش از حد جلوی رشد را میگیرد و برگها را میسوزاند. گیاه میبایست از منافذ گرما و بخاری و شومینه و یا هر منبع گرمایی دور باشد.ugol.ir
 • گیاه آپارتمانی را در تابستان به یک محیط سایه دار منتقل کنید. بهترین حالت نگهداری در درجه بین 65 تا 75 درجه فارنهایت ( 18 تا 20 درجه سانتیگراد) است. دماهای سردتر در شب به شکوفه زدن کمک خواهند کرد. نحوه شکوفه زدن را در قسمت آخر توضیح خواهیم داد.
 • چنانچه پنچره رو به غرب یا شرق باشد, نگران نور نباشید. ولی اگر رو به شمال یا جنوب است, با پرده های نیمه شفاف و یا هر وسیله منتشر کننده نور، نور را پخش کنید.

انی قرار دارند.البته لازم به ذکر است گلهای این گیاه تقریبا معطرند.

 1. اگر در محیط خشک زندگی میکنید, یک منبع مرطوب کننده تهیه کنید. یک سینی آب کنار گیاه قرار دهید تا تبخیر شده و رطوبت ایجاد کند و یا با قرار دادن یک زیرگلدانی که با آب و تا نیمه با شن و ماسه پر شده است رطوبت ایجاد کنید.
 • هدف اصلی 50 تا 60 درصد رطوبت است اگر به این مرحله رسیده اید خوشحال باشید!!

اگر در محیط خشک زندگی میکنید, یک منبع مرطوب کننده تهیه کنید. یک سینی آب کنار گیاه قرار دهید تا تبخیر شده و رطوبت ایجاد کند و یا با قرار دادن یک زیرگلدانی که با آب و تا نیمه با شن و ماسه پر شده است رطوبت ایجاد کنید.

هدف اصلی 50 تا 60 درصد رطوبت است اگر به این مرحله رسیده اید خوشحال باشید!!

 1. از ظرف و خاکی استفاده کنید که از لحاظ آبکشی مناسب باشد. برای ظرف, بعضی از ظرف های سفالی تاثیر بهتری نشان میدهند و همچنین میتوانید برای خاک از ترکیب 70 به 30 ماسه و پیت ماس (به ترتیب) استفاده نمایید.
 2. برای کمک به رشد گیاه کود اضافه کنید. گیاهانی که دایما در حال رشد هستند, باید کود خانگی دریافت کنند. این بهترین کار برای گیاهی است که 2 تا 3 هفته رشد کرده است. دستورات روی برچسب را برای میزان دریافت و دفعات مطالعه کنید.
 • کوددهی برای نگهداری گیاه در شرایط مناسب الزامی است. محل های اتصال شکننده هستند و چنانچه گیاه در وضعیت مناسبی نباشد میشکنند. (حالت ریزش برگ ها)
 • به طور کلی, 2 تا 4 بار در سال با فرمول 20-20-20 باید کود داده شود اما قبل از پیدا شدن شکوفه ها متوقف شود ( اواخر اکتبر-مصادف با اواسط آبان ماه شمسی)
 1. شرایط آبیاری مناسب:
 • به گیاه کریسمس با احتیاط آب دهید. نه بیش از حد آب دهید و نه کم.
 • کاکتوس کریسمس یک کاکتوس استوایی است نه یک کاکتوس صحرایی. که باعث میشود در خاک کاملا خشک رشد نکند. اگر خاک خیلی خشک شود, شکوفه های گلها می افتند و گیاه پزمرده میشود. خاک را با انگشتان خود لمس کنید اگر احساس خشکی کردید زمان آب دادن فرا رسیده است.
 • بیش از حد آب دادن سبب به وجود آمدن لکه های سفیدی روی برگها میشود و کم کم می افتند. خاک میبایست برای رشد مرطوب باشد. قانون شصت میگوید کم آب دادن بهتر از زیاد آب دادن است.
 • هنگام آبدهی, به طور کامل به گیاه آب دهید. قبل از اینکه دوباره به گیاه آب دهید, توجه کنید که ابتدا قسمت بالایی خاک خشک شده باشد. برگها را نیز همزمان آبپاشی کنید.
 • جدول زمانبندی آبدهی را فصلی تغییر دهید

بر اساس محیط زندگیتان و زمان سال به کاکتوس آب دهید. یک روش خوب برای آب دادن به کاکتوس به شرح زیر است:

 • آب و هوای خشک, در هوای آزاد: در هنگام هوای گرم و آفتابی, هر دو تا سه روز آب دهید.
 • درماه های پاییز و زمستان, گیاهان میبایست کمتر کمتر آب داده شوند تا شکوفه دهی بیشتر شود.
 • حوالی اکتبر (اوایل آبان ماه) دیگر به گیاه آب ندهید. در نوامبر (اواسط آبان ماه) نوری ملایم به گیاه بتابانید. اگر جایی که در آن زندگی میکنید خشک است, گلدان را در سینی پر از سنگریزه های مرطوب قرار دهید.(همانطور که در بخش 1 گفته شد.) همه اینها برای مهیا کردن شرایط برای جوانه زدن و شکوفا شدن، انجام میگیرد.

تنها زمانی که میبایست آب دادن را متوقف کنید بعد از جوانه زدن است. در این زمان, برای 6 ماه آب دادن را متوقف کنید تا گیاه استراحت کند. رشد همچنان ادامه خواهد داشت و این زمانی است که آب دادن باید ادامه پیدا کند.

 • مراقب افتادن غنچه ها باشید. یکی از بدترین اتفاقاتی که برای کاکتوی کریسمس می افتد این است که بعد از آنکه غنچه های گل رشد کردند, از گیاه می افتند. اما این افتادن تحت شرایط خاص اتفاق می افتد. معمولا بخاطر آبدهی بیش از حد است, همچنین ممکن است بخاطر نبود رطوبت و یا نور ناکافی باشد. (البته اکثرا حالت اول اتفاق میافتد و باعث افتادن غنچه ها میشود.)
 • اگر این اتفاق افتاد، به گیاه کمتر آب بدهید و کمی کود به گلدان اضافه کنید. آن را از شوفاژ یا بخاری دور نگه دارید و مکان جدیدی را امتحان کنید که در آن نور بیشتری دریافت کند.

شرایط گل آوری:

 • با کم کردن دما به جوانه زدن گیاه برای فصل تعطیلات کمک کنید. رمز این جوانه زدن در معرض قرار دادن گیاه در برابر نور ملایم, دمای مناسب و آبدهی محدود است. اگر این موارد را خودتان دستکاری کنید, میتوانید زمان جوانه زدن را بر اساس میل خودتان تعیین کنید.
 • به دلیل آنکه گلدهی این گیاه حرارتی-نوری است، زمانی جوانه میزند که طول روز با طول شب برابر باشد و دمای هوا برای چندین هفته از 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتی گراد) به 60 درجه (16 درجه سانتی گراد) برسد. اگر دما بیشتر شود, گیاه جوانه نمیزند.
 • از سپتامبر تا اکتبر (شهریور تا مهر), کاکتوس کریسمس میبایست در اتاقی نگهداری شود که دمای آن حدود 50 تا 55 درجه فارنهایت (10 الی 12 درجه سانتی گراد) باشد و نهایتا دما کمی تغییر کند. گیاه را در معرض دمای یخ زدگی قرار ندهید. اگر دمای خنک از اوایل نوامبر (آبان) شروع شود, قاعدتا گیاه میبایست برای تعطیلات (تا اواسط دی ماه) گل بدهد.
 • در طول شب, گیاه را در یک اتاق تاریک قرار دهید. در ماه های پاییز, درخت کاکتوس میبایست در مکانی قرار بگیرد که نور شفاف و غیرمستقیمی در طی روز و تاریکی کامل در طی شب دریافت کند که تاریکی طولانی به مدت 12 ساعت و یا بیشتر میطلبد.
 • شب درمانی را در نیمه اکتبر آغاز کنید تا گیاه به طور کامل در تعطیلات گل دهد. گیاه را از ساعت 12 شب در محیط تاریکی به مدت 6 تا 8 هفته و تا زمانی که شکل گیری غنچه ها میبینید قرار دهید. یک کمد و یا سرویس بهداشتی غیر قابل استفاده  مکان های ایده آلی هستند.
 • در این زمان مراقب آبدهی باشید. کم کم آن را کاهش دهید. خاک را پس از یک دوره خشکی خیس نکنید. تنها قسمت بالایی را مرطوب کنید چرا که ممکن است عنچه ها, گل ها و حتی برگ ها بیافتند. (منظور فقط آب پاشی به برگ ها را انجام دهید.)
 • زمانی که شکل گیری غنچه ها را میبینید, نور و رطوبت را کم کنید. وقتی گیاه جوانه زدن را آغاز میکند, زمان تاریکی درمانی تمام شده است. در این مرحله, شما باید رطوبت, نور, آبدهی و دما را افزایش دهید. به عبارت دیگر, روند را همچون چند ماه گذشته ادامه دهید.

اگر غنچه ها زود شکل گرفتند, میتوانید دما را برای کوتاه نگهداشتنشان پایین بیاورید. سپس دما را بالا ببرید تا روند رشدشان ادامه پیدا کند.

 • شرایط نگهداری بعد از گلدهی:
  • کاکتوس را یک ماه بعد از جوانه زدن هرس کنید. این کار گیاه را وامیدارد تا بیشتر شاخه بزند. پس از اینکه شکوفه ها ناپدید شدند چندان زیبا به نظر نمیرسند. بعضی از مردم تا مارچ (اسفند), زمانی که رشد جدید شروع شده است, صبر میکنند و سپس کاکتوس را هرس میکنند.
  • از قلمه ها همانند گیاه رشد کرده مراقبت کنید. بین 4 تا 6 هفته, قلمه ها ریشه میزنند و شروع به رشد میکنند. آنها سریع رشد میکنند. پس از آنکه در قلمه یک قسمت جدید رشد کرد میتوانید کود بدهید.
  • هر دو سه سال یکبار گلدان را عوض کنید. قاعدتا گیاه شما برای 2 سال باید در شرایط مناسب باشد مگراینکه ریشه ها آسیب ببینند و یا ضعیف شوند. جدای از این, زمانی که خاک کاملا از مواد غنی تهی شده است, یک گلدان جدید لازم است.
  • زمان تعویض گیاه یا گلدان, از خاک تازه استفاده کنید. این کار به پرداختن چند دلار (تومان J) اضافه می ارزد چراکه قرار است گیاه برای مدت طولانی در این خاک باشد. گیاه شما یک موجود زنده است و بنابراین نیازمند بهترین حالت است.
  • بهترین زمان برای تعویض گلدان هر دو یا سه سال یکبار بین فوریه و آوریل (بهمن تا فرودین ولی پیشنهاد ما 15 اسفند به بعد است که گیاه زنده میشود.) است. فقط مطمئن باشید که گلدان بیش از حد بزرگ نباشد ؛ کاکتوس کریسمس زمانی بهترین گل را میدهد که اندازه گلدان مناسب باشد.

  منبع: ویکی هاو

  ترجمه توسط گروه گلسنتر

برای حمایت از ما لطفا در کانال مطالب گلسنتر عضو بشید

امیدوارم مفید باشه براتون.نظرات ، انتقادات و پیشنهادات آیدی @golcenter تلگرام

 Www.Ugol.ir | GolCenter

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *