پتوس

ivy-pothos_golcenter
نام علمی : Pothos
نام رایج : پتوس
زیستگاه :
طبقه بندی : گیاهان رونده
مشخصات کلی :
یکی از زیباترین گیاهان رونده گیاه پتوس است.این گیاه یکی به سادگی پرورش میابد.
زیبایی این گیاه حاصل از برگهای آن است.
از انواع پتوس میتوان به دو نژاد از آن اشاره کرد.نوع برگ سبز و دیگری ابلق.
نوع سبز برگ همان طور که از اسمش پیداش دارای برگ هایی به رنگ سبز تیره میباشد.برگهای این گیاه به صورت قلبی بوده و توسط دمبرگی به اندازه تقریبا 2 تا 5 سانتی متر به ساقه اصلی وصل شده اند.
نوع دوم این گیاه نوع برگ ابلق این گیاه میباشد.برگ های این نوع از پتوس دارای برگ های ابلق و رنگ مختلفی از سبز و سفید است.
ریشه های پتوس اصولا بسیار قوی بوده و نگهداری از آن ها بسیار ساده است.
آبیاری :
پتوس نیاز مند آبیاری متوسط است.منظور از آبیاری متوسط یعنی نباید خاک گیاه همیشه خیس یا مرطوب باشد.
نسبت به محلی که در آنجا ساکن هستید آبیاری را سه روز در میان در مناطق سرد و دو روز در میان در مناطق گرمسیری انجام دهید.
خاک :
خاک مناسب پتوس خاک باغچه میباشد که غنی شده توسط کود حیوانی شده باشد.حتما توچه فرمایید که برای رشد بهتر گیاه از کود حیوانی کاملا پوسیده در خاک گیاه استفاده کنید.البته امروزه همه ی تولید کنندگان از بستر پیت ماس برای کاشت گیاهان استفاده میکنند.
تکثیر :
تکثیر این گیاه اکثرا در مدمای حدودی 20 تا 25 درجه سانتی گراد صورت میپذیرد.بهترین روش برای تکثیر کاشت قلمه 10 سانتی متری در پیت ماس میباشد.
قلمه هاییی با حداقل یک برگ را تهیه کنید که حداقل دارای 10 سانتی متر باشد.داشتن ریشه های هوایی نتایج بهتری را نشان میدهد.
در این جا به دو روش میتوانید قلمه را ریشه دار کنید.اولین روش گذاشتن گیاه در آب میباشد که نیازمند تعویض آب بصورت هر روز یکبار میباشید.اصولا ریشه ها بعد از یک هفته ظاهر خواهند شد.
دومین روش کاشت مستقیم در بستر پیت ماس میباشد که نیازمندید برای رشد سریع گیاه از روپوش شفاف استفاده کنید تا رطوبت نسبی بالا برود.
کود دهی :
پتوس نیازمند کوددهی مکرر میباشد.کود دهی در این گیاه امری بسیار مهم است که باید بصورت مرتب و 2 هفته یکبار انجام شود.حتما توجه کنید که این کار بهتر است در طول تابستان انجام شود.

2 comments

  • سلام پتوس در گلدان است و هفته اي ٢بارآبدهي انجام ميشود،و پشت پنجره فقط نوردارد اما مشاهده كردم كه ١)برگ هاي قديمي سرشان زرد ميشود وبرگ هاي جديد هم از وسط قهوه اي و حالت سوختگي دارد لطفا در مورد اين موضوع مرا راهنمايي كنيد باتشكر

    • سلام
      خب ببینین شاید محیط کمی سرد باشن .البته اینم بگم که زرد شدن برگ های قدیمی چندان مشکل خاصی رو پیش نمیاره،سوالی بود در خدمتیم
      ممنونم

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *