نور مصنوعی

نور مصنوعی و مشکلات عمده نور

در مواردی  که امکان استفاده از نور طبیعی مساعد از طریق پنجره ها وجود نداشته باشد،میتوان با استفاده از نور مصنوعی حداقل نیاز نوری گیاه را فراهم کرد.

پیشرفتی که در ابزار تولید نور مصنوعی حاصل شده است،پرورش گیاهان زینتی آپارتمانی را در جاهایی که نور طبیعی وحود ندارد و تاریکی به روشنایی غلبه دارد امکان پذیر ساخته است.جاهایی مثل هالهای تاریک،زیرپله ها،راهروهای کم نور و حتی در زیرزمین های بی پنجره!

ولی مسئله ای که دراین باره مطرح میشود مقدار نوری است که گیاه به آن علاقمند است تدارکات ویژه ای لازم است به عمل آید تا این امر میسر گردد که از بحث ما خارج میباشد ولی توضیح جهت استفاده بهینه از نور مصنوعی در آپارتمانها داده خواهد شد.

نصب یک جفت فلئورسنت 40 واتی سفید و آفتابی و یا دو عدد لامپ کم مصرف سفید و دو عدد صورتی یا آفتابی برای نیاز های گیاهان کم نور کافی میباشد.ولی چون لوله های فلئورسنت  از نظر شکل ظاهری زشت و بدنما به نظر میرسد و ممکن است به دکور داخل آپارتمان لطمه بزند بهتر است آنها را در جاهایی (مثلا در زیر طبقات کتابخانه، پشت والات پرده ها،پشت مبل ها و یا سایز زوایا)  نصب شود که پنهان شوند.

ضمنا این لامپ های لوله ای را میتوان کاملا در نزدیکی گیاه به فاصله 15 سانتیمتری بدون ترس از اینکه اثر پس دادن گرما باعث خشکی و سوختگی برگها بشود نصب نمود.البته بهترین و ایده آل ترین فاصله بین 30-45 سانتی متر از گیاه میباشد.خاطر نشان میسازد عمر لامپ های مهتابی خیلی بیشتر از لامپهای معمولی بود  و حد متوسط عمر یک فلئورسنت 12 هزار ساعت است،گرچه فلئورسنت ها از لامپهای معمولی گران قیمت تر میباشند،ولی از نظر مصرف برق باصرفه ترند و تقریبا سه برابر در هر وات کمتر از لامپهای معمولی در تبدیل نیرو به انرژی نور یزق مصرف میکنند.

چنانچه به ناچار به استفاده از پروژکتور برای تامین نور گیاهان خود میباشید آن را در فاصله ای نصب نمایید که گرمای آن باعث سوختگی و خشکی برگها نگردد.

لازم به ذکر است که اگر نور مصنوعی تنها منبع تامین لازم برای نور گیاه باشد بایستی بین 12 تا 16 ساعت در روز روشن باشد.چنانچه روشن و خاموش نمودن آنها صبح و شب از حوصله شما خارج و یا احیانا فردی فراموشکار هستید پیشنهاد میشود از کلید های خودکار (تایمر) استفاده کنید که با تنظیم ساعات مشخص اقدام به روشن و خاموش کردن لامپ ها مینماید.

البته ذکر یک مسئله بسیار مهم است،موقعی که از سیستم نور مصنوعی استفاده میکنید حتما و حتما باید دمای محیط را کنترل کنید،چونکه در غیر اینصورت گیاهان رشد علفی خواهند کرد که ابتدای همین مقاله به آن اشاره شد.ایده آل ترین دما برای پرورش گیاهان زینتی دمایی بین 20-25 درجه سانتی گراد میباشد.

چنانچه حوصله هیچیک از روشهای فوق را ندارید پیشنهاد های زیل را در مورد نور که به طور اعم و کلی بوده بخاطر سپرده و بکار ببندید.

1-گیاهانی که دارای برگهای ابلق بوده نظیر کرتن ها،پتوس ابلق،حسن یوسف و بنژامین ابلق به نور بیشتری نیاز دارند و بایستی در محل پر نوری نزدیک پنجره ها گذاشته شوند.

2-گیاهانی که برگهای آنان کلا سبز یک دست میباشند به استثنای (یوکا،سیپروس،برگ انجیریها و فیکوس ها) مانند گونه ای از آگلونما،عبایی (آسپیدیسترا) و انواع پیچک های سبز را میتوانید کمی دورتر از پنجره ها قرار دهید.

3-گیاهانی مانند فیلدندرون اسکاندیس (پتوس قلبی)سانسیوریا و نوعی از سرخس ها به نور کمتری احتیاج داشته و میتوانید انها را در نقاط کم نور آپارتمان نظیر هالها و سایز زوایای نیمه تاریک آپارتمان قرار دهید .

کم نور بودن محیط پرورش گیاهان زینتی آپارتمانی یکی از بزرگترین مشکلات پرورش گیاهان زینتی در منزل است.این مشکل تقریبا باعث ایجاد یک نوع بیماری بنام رشد علفی میشود که باعث بدقلق شدن گیاه شده و جوانه فوقانی گیاه لاغر و باریک میشود.(همانند عکس زیر)

علائم_کم_نوری_در_گیاهان_زینتی

 

علائم نور بیشتر از حد

 

چنانچه مشاهده نمودید که گیاه در ساعات گرم روز (ساعات بین 10-16) حالت پژمردگی پیداکرده و برگها ابتدا به زردی و سپس به رنگ قهوه ای تغییر رنگ پیداکرده مطمئین باشید که از نور زیاد رنج میبرد.(همانند دو عکس زیر-قبل و بعد)

 

حسن_یوسف_گلسنترقبل از انتقال

 حسن_یوسفبعد از انتقال به مکان مناسب

راه حل این مشکل میتواند موارد زیر باشد:

1-شما میتوانید گلدان گیاه خودتان را کمی دورتر از پنچره قرار بدید تا نور نسبتا کمی به آن برسد.

2-همچنین میتوانید در اواسط روز پرده ها را بکشید تا نور از پشت پرده بصورت فیلتر شده به گیاهتان برسد.(به این حالت نور فیلتر شده میگویند،در ادامه بیشتر توضیح داده میشود.)

 

اصولا نور مستقیم آفتاب برای گیاهان آپارتمانی مضر میباشد و نبایستی نور مستقیم آفتاب مستقیما از پشت شیشه پنجره به آنها بتابد.بهتر است نور از پرده کرکره ی نیمه باز و یا پرده ی توری  عبور نموده و به اصطلاح فیلتر شده باشد.

 

گیاهان مناسب برای محیط های مختلف

گیاهانی که نیاز نوری زیادی دارند و باید پشت پنجره باشند-نیاز به نور فیلتر شده دارند.

Dieffenbachia_ugol.ir

دیفن باخیا

 

aucuba_japonica_ugol.ir

آکوباژاپنیکا

 

Caladium_ugol.ir

کالادیوم

 

 

گیاهانی با نور متوسط برای اواسط اتاق

 

Syngonium_ugol.ir

سینگونیوم

Aglaonema_ugol.ir

آگلونما

Dracaena_ugol.ir

دراسینا

 

گیاهانی با نیاز نوری کم،برای زوایای نیمه تاریک

 

Asplenium_ugol.it

آدیانتوم

Sansevieria_ugol.ir

سانسیوریا

Epipremnum_golcenter

فیلودندرون اسکاندس

 

 

برای حمایت از ما لطفا در کانال مطالب گلسنتر عضو بشید Telegram.me/golcenterch1

امیدوارم مفید باشه براتون.نظرات ، انتقادات و پیشنهادات آیدی @golcenter تلگرام

نوشته شده توسط مهدی عباسنژاد | Www.Ugol.ir | GolCenter

1 دیدگاه

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *