عامل نور در گیاهان آپارتمانی

نور در گیاهان آپارتمانی
گیاهان برای شادابی،تندرستی و رشد طبیعی خود نیاز به نور کافی و غیرمستقیم دارند،بنابراین عامل نور در گیاهان آپارتمانی از همه عوامل مهمتر است.
نوری که از طریق پنچره ها به داخل آپارتمان ها میتابد تنها درصد کمی از نوریست که در هوای آزاد میتابد،هنگام نیم روز تابستان به میزان ده الی دوازده هزار شمع نور تولید میکند و گیاهی که در پشت پنجره ای کاملا آفتاب گیر جا دابد نوری معادل 4.000 الی 5.000 نوشمع نور دریافت میکند.برای مطالعه بیشتر درمورد شمع میتوانید اینجارا مطالعه فرمایید.
حالا هرچقدر ازین پنجره دورتر برویم میزان نور کاهش میابد،به حدی که در فاصله چند متری پنجره میزان نور به 200 شمع میرسد!
خوشبختانه گیاهان استوایی (اکثر گیاهان آپارتمانی) نور کم را تحمل میکنند،البته در شرایط نوری کم نیاز های آنها باهم فرق دارند.گروهی مانند بنجامین ابلغ،کرتن ها،حسن یوسف ها،برگ انجیری ها و انواع پیچک های ابلغ به نور آفتاب فیلتر شده ی کافی و یا نور درخشانی که از دیوار هایی با رنگ روشن انعکاس میابند ،نیاز دارند.
گروهی دیگر که از نظر احتیاج به نور،درحد وسط به شمار میآیند،مانند دراسیناها،انواع پیچک های سبز درمکانهای سایه روشن و یا نوری که از پرده های نازک ساطع میشوند به رویش خود ادامه میدهند.گروهی دیگر مانند بسیاری از سرخسها و گونه ای از آگلونماها و آسپیدپسترا (عباءی) و گونه ای از سانسیوریاها با نور کم هم سازگار بوده و در تابش غیرمستقیم نوری که از پنجره ها میتابد و روشنی تقریبا بیشتر از تاریکی است به حیات خود ادامه میدهند.
در کل نور ،منبع نیرویی است که جریان فتوسنتز (مطالعه بیشتر درمورد فتوسنتز،اینجا کلیک کنید.) را هدایت میکند.دراثر فتوسنتز به تولید قند و نشاسته که برای برگها لازم است میپردازد.
توجه داشته باشید چون نور از پنچره فقط به یک طرف میتابد برگهای طرف دیگر گیاه طبیعتا به سوی نور کشیده شده و در نتیجه باعث کج شدن و بی قوارهگی آن میشود.برای جلوگیری ازین کار و خوش ترکیب شدن و تولید موازنه در روییدن برگ ها و ساقه ها حداقل جند روز یکبار به هنگام آبیاری ، کمی گلدان را به طرف نور بچرخانید تا طرف دیگر گیاه از نور کافی بهره مند گردیده و از کج شدن آن جلوگیری به عمل آید.
البته باید گفت روش های مصنوعی تامین نور گیاه وجود دارد که در مقالات بعدی به آن ها اشاره خواهد شد.
به عکس ها با دقت نگاه کنید!!

house-plants

indoor_plants_ugol.ir

plants_ugol.ir

گردآوری : مهدی عباسنژاد
منبع : تجربیات شخصی + استفاده از مطالب ارزنده جناب بنی هاشمی
کانال مطالب گلسنتر : Telegram.me/golcenterch1 (برای عضویت در کانال کلیک کنید.)

Telegram_chanal_ugol.ir

برای حمایت ما،صفحه اینستاگرام مارا دنبال کنید Instagram.com/ugol.ir
استفاده از مطالب با ذکر کامل منبع آزاد است.

همیشه سبز باشید.

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *