آدنیوم یا رز صحرا

نام علمی : adenium

نام رایج : آدنیوم

زیستگاه :  تایلند،شرق آفریقا

طبقه بندی : گیاهان دائمی

 

دانستنهای جالب و مشخصات کلی :

آدنیوم یا همان رز بیابان گیاهی از خانواده خرزره میباشد که همگی گیاهان هم خانواده با این گیاه سمی بوده و باید در نگهداری آن ها توجه زیادی نمایید.

این گیاه یک نوع گیاه گوشتی بوده که این قابلیت را دارد تا آب را برای مواقع بحرانی در تنه ی خود نگه دارد.

آدنیوم ها همه ساله گل میدهند و میتوان گفت در کل گیاهیست که میتوان به آسانی وادار به گلدهی کرد.رنگ بندی گلهای آدنیوم متنوع بوده و در رنگهای صورتی،سفید،قرمز و … موجود است.

نگهداری این گیاه بسیار آسان بوده و میشه گفت جز گل هایی هست که همه میتونن از آن نگهداری کنند.

این گیاه برگ هایی کشیده یا پهن (نسبت به نوع خود ) تولید میکند.زیبایی این گیاه از تنه ی کلفت آن میباشد که به آن نمای یک گیاه کهن سال را میدهد.

اکثرا گلهای آدنیوم به هنگام زمستان تا بهار تشکیل میشوند و ماندگاری در حدود 10  تا 30 روز را دارند.

جالب است که بدانید این گیاه قابلیت تولید گل در سنین کم را نیز دارد ولی بهتر است بعد از تولید گل،گلها کنده شوند تا بذری تولید نکند.علت این کار این است که طبعا گیاهی که هنوز به اندازه کافی بزرگ نیست،بذر تولید کند عمر و ماندگاری کمتری خواهد داشت.

برگهای این گیاه تقریبا شفاف میباشند و  بهتر است برگ ها را آب پاشی  نکنید.

آبیاری :

آدنیوم نیاز به آبیاری زیادی ندارد فقط کافی است در هفته یک یا دو بار به طور کامل سیرآب شود(البته این امر برای محیط پر نور با نور غیرمستقیم میباشد،طبعا اگر محیط شما نور کمتری داشته باشد نیاز به آبیاری کمتری نیز دارد.)

همانطور که در بالا نیز اشاره شد از آب پاشی و غبار پاشی به برگ ها و تنه ی این گیاه خود داری کنید.مخصوصا موقع آفتاب!اینکار شما (حتی آبیاری موقع آفتاب) باعث پختن گیاه خواهد شد.

بالا گفتیم آدنیوم نیاز به آب زیادی ندارد این در حالیست که اگر آبیاری در موقع رشد کم باشد،باعث کم رشد شدن گیاه خواهد شد.بس حتما موقع خشک شدن 2-3 سانتی سطح خاک آبیاری را انجام دهید.

خاک :

این گیاه نیازمند خاکی است که رطوبت خوبی در خود حفظ کند و همچنین زهکشی بسیار مناسبی داشته باشد(البته زهکشی بسیار مهم است.).ما برای این گیاه ترکیب ماسه(60%)،پرلیت درشت(20%)،کود حیوانی (5%)و خاک باغچه(15%) را پیشنهاد میکنیم.

اغلب گونه های موجود در ایران از نوع آدنیوم اوبسیوم میباشند.البته آدنیوم واریته های مختلفی دارد نظیر واریته های عربیکوم، ابسیوم، سوکوترانوم، مولتی فلاروم، سومالنز و… ، هر کدام از نظر ساقه با هم متفاوت هستند و من بیشتر نمونه ی آبسیوم را توی گلخونه ها دیدم.

 

آدنیوم_دابل_فلاور

آدنیوم_سوکوترانوم

آدنیوم_سومالنز

آدنیوم_مولتی_فلاروم

آدونیوم_عربیکوم

انواع آدنیوم

دما :

میشه گفت این گیاه نیازمند نور زیادی میباشد ولی احتمال سوختگی کناره برگ ها به هنگام نور مستقیم میباشد.بهترین مکان برای نگهداری این گیاه در منزل،جایی در پشت پنچره ی تور گیر که پرده دارد،میباشد که حداقل روزانه 6 ساعت نورگیری داشته باشد.بهنگامی که نور کم باشد این گیاه تقریبا رشدی نخواهدداشت.

روش های تکثیر :

بهترین روشی که در ایران انجام میشود کاشت بذر گیاه است که گیاهچه ها از 2 سالگی به بعد قابلیت تولید گل دارد.

آدنیوم تا چند سال پیش بسیار کلکسیونی و خاص بود،اما به لطف تولید کنندگان عزیز این گیاه (مخصوصا واریته اوبسیوم و اخیرا واریته عربیکوم) از کلکسیونی بودن خارج شده است.

البته باید اشاره کرد که این گیاه به چندین روش دیگر نیز تکثیر میابد که مقرون به صرفه نیست.مثلا قلم زدن شاخه های هرس شده در ماسه خالص.بسیار زمان بر است ولی درصد ریشه دهی بسیار بالاست.فقط کافیست قلم ده سانتی برش داده و در بستر ماسه (شکری) قلم کنید.بستر همیشه مرطوب باشد.

سرزنی :

منظور از سرزنی ینی اینکه گیاهتان را آماده بنسای شدن بکنید.بخاطر اینکه گیاهچه های رشد کرده از طریق کاشت بذر به صورت صاف رشد میکنند و اکثرا شاخه های فرعی تولید نمیکنند برای همین امر بهتر است در سن یک سالگی و قبل تر گیاه یکبار سرزنی شود تا شاخه های فرعی فعال شده و رشد نماییند.

سر زنی را از 10 سانتی گیاهتون انجام بدید،در این رابطه ویدئویی بسیار ساده در کانال آپلود شده است.

بهترین فصل برای انجام اینکار فصل بهار و ماه اردیبهشت است.

کود دهی و دوران استراحت :

در دوران رشد (اردیبهشت تا اوایل پاییز) نیاز به کود دهی در دوهفته یکبار میباشد.

بهترین پیشنهاد برای کودیاری آدنیوم کود NPK سه 18 میباشد که میتوانید از فروشگاه گلسنتر تهیه نمایید.

منتظر سوالات شما هستیم…

 

Telegram_chanal_ugol.ir

برای حمایت از ما لطفا در کانال مطالب گلسنتر عضو بشید Telegram.me/golcenterch1

امیدوارم مفید باشه براتون.نظرات ، انتقادات و پیشنهادات آیدی @golcenter تلگرام

نوشته شده توسط مهدی عباسنژاد | Www.Ugol.ir | GolCenter

 

2 comments

 • سلام، چندماه پیس یه آدنیوم کوچولو خریدم.
  تک شاخه هست، میخوام چندتا شاخه داشته باشه و تنه اونم خیلی بزرگ و خوشکل بشه. چیکار هایی باید انجام بدم؟

  • سلام
   اولین و مهم ترین چیزی که پیش رو دارین زمان هست،برای ساخت یه بنسای خوب باید زمان بزارین.حداقل زمانی که باید در نظر بگیرین 4-5 سال هست.
   اردیبهشت ماه سر زنی رو انجام بدین تا گیاهتون چند شاخه بشه.حتما کودیاری کنید گیاهتون رو تا سریع جوونه بزنه و خودشو پر کنه.
   برای آموزش سرزنی میتونین به پست پیوند آدنیوم سر بزنین.
   عیدتون مبارک

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *