تعویض گلدان

یکی از پیش نیاز های اصلی تعویض گلدان گیاهان زینتی، ریشه پر بودن ریشه ها میباشد.در این حالت ریشه ها تمام فضای گلدان را گرفته اند و جایی برای ادامه رشد گیاه وجود ندارد.

به هنگام تعویض گلدان گیاهان زینتی و آپارتمانی سعی کنید ریشه هارا با برس از همدیگر حدا کنید،اینکار باعث تحریک گیاه به ریشه زایی میکند و به طبع آن ریشه، رشد و جوانه زنی در محیط جدید را آغاز میکند.

طریقه ی تعویض گلدانها

 

توجه داشته باشید:

ما به هیچ وجه نباید گلدان ها را با تصور و خیال خود ،که این گلدان برای این گیاه کوچک می باشد آن را به گلدان بزرگ انتقال دهیم زیرا ؛

تجربه نشان داده است اکثر گیاهان آپارتمانی در گلدانی که به نظر کوچک می آیند بهتر رُشد می کنند.

گرچه در تمام فصول در محیطی سربسته و فاقد خزان میتوان نسبت به تعویض گلدانها اقدام نمود ولی بهترین فصل برای تعویض آنان نیمه دوم اسفند تا نیمه اول فروردین ماه می باشد. ضمناً توجه داشته باشید عملیات تعویض گلدان بایستی حتماً در محیطی سربسته و فاقد کوران هوا نظیر دستشویی، هال و اطاق انجام پذیرد.

به موقع تعویض گلدان،موارد زیر را رعایت کنید تا کمترین آسیب به گیاه وارد شود:

  • ابتدا دقت نمایید که خاک گلدان خیس نبوده وحداقل یکی دو روز از آبیاری آن گذشته باشد تا اینکه خاک براحتی از گلدان جدا شود.
  • گلدان را به پهلو به یک طرف بخوابانید. پارچه لایه دار نرمی روی گلدان پهن نموده در حالیکه با یک دست گیاه را محکم نگاهداشته اید با دست دیگر با چکش چوبی یا دسته چکش معمولی ضرباتی از روی پارچه به لبه گلدان بزنید تا خاک از گلدان جدا شود. سپس این عمل را برای طرف دیگر نیز تکرار کنید و گیاه را با خاک به اصطلاح از گلدان بیرون آورید.
  • ریشه های بهم پیچیده را به آرامی با چنگال ازهم جدا کرده در حالیکه کُپه ی خاک دست نخورده مانده است ریشه های بهم پیچیده و آویخته را قیچی کنید.
  • گلدان جدید به هیچ وجه نبایستی بیش از حدود پنج الی شش سانتیمتر (یک سایز) عریض تر و گودتر از گلدان اولی باشد،ابتدا در ته آن چند تکه سفال محدب ریخته و روی آن را با لایه ای از پوست برنج یا خزه بپوشانید. ضخامت این لایه برای گلدان های حدود 25 سانتیمتری و برای گلدانهای بزرگتر حدود 7/5 سانتیمتر می باشد سپس مقداری خاک موردنظر را روی این لایه بریزید .

وقتی که گیاه را در گلدان جدید قرار می دهید دقت کنید که خاک درون گلدان از لبه ی آن حدود 2-3 سانتیمتر پایین تر باشد و تنظیم این اندازه را با افزودن و یا کم کردن خاک ته گلدان می توان حفظ کرد و حال اطراف گلدان (جاهای جانبی و خالی) را خاک ریخته و با تکیه چوبی آن را بکوبید و سفت کنید تا از نفوذ هوا جلوگیری شود.

  • سطح خاک گلدان را صاف نموده و با انگشتان دست آن را سفت نمایید و آبیاری مفصلی انجام دهید به طوری که آب از زهکش زیر گلدان خارج شود.
  • بهترین موقع برای تعویض گلدان در آپارتمان همان طوری که اشاره شد نیمه دوم اسفند تا نیمه اول فروردین ماه می باشد ولی حرفه ایها در تمام فصول در محیطی سربسته اقدام به تعویض آن می نمایند.
  • در مورد تعویض گلدان های کوچک نیز عمل نمایید.
  • هنگامی که گیاهی را از گلدانی به گلدان بزرگتر انتقال دادید حداقل تا شش ماه نباید مجدداً گلدان را به هر دلیلی تعویض نمایید زیرا امکان تلف شدن گیاه تقریباً حتمی است.

 

 

برای حمایت از ما لطفا در کانال مطالب گلسنتر عضو بشید

امیدوارم مفید باشه براتون.نظرات ، انتقادات و پیشنهادات آیدی @golcenter تلگرام

 Www.Ugol.ir | GolCenter

1 دیدگاه

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *