اصول کودیاری گیاهان آپارتمانی

  • کود (غذای گیاهان آپارتمانی)

توجه داشته باشید که کود جای رطوبت و نور را پر نمی کند در واقع گیاهی را که تازه خریداری کرده اید،از این به بعد بایستی در آپارتمان در نور نامطلوب به رشد خود ادامه دهد، بنابراین نباید با دادن کود اضافی آن را از بین برد.

چون گیاهی که رشد متناسب در داخل آپارتمان ندارد و ریشه های آن چنان نیرویی ندارد که بتواند کودهای اضافی را جذب نماید، در نتیجه کودهای جمع شده در ریشه ها،گیاه را می سوزاند.

هنگام تهیه کود باید در انتخاب نوع آن دقت لازم به عمل آورید و آگاه باشید تغذیه ی سالم در ادامه حیات و نیز شادابی گیاهان تاثیر بسزایی دارد. تقریبا تمام کودهایی که از طرف کارخانه ها به صورت پودر،مایع و قرص برای گیاهان آپارتمانی ساخته می شود قابل اطمینان بوده ولی بهترین کودها آنهایی هستند که نسبت نیتروژن ،فسفر و پتاسیم (NPK) در آنها به ترتیب به نسبت 1-2-1 باشد و دلیل اینکه مخلوط فوق را بهترین نوع کود معرفی می نماییم آنست که در این نسبت فسفر زیاد است و این خود سبب تقویت و رشد بافتهای گیاهی گشته و در عین حال مقدار نیتروژن که سبب رشد سریع برگها می گردد در آن کم است و همین طور مقدار پتاسیم که باعث و محرک نمو و تکامل گیاه است کم می باشد.(به طور خلاصه: بهتر است از کودهایی استفاده شود که در ترکیب آنها از فسفر بالایی استفاده شده باشد.البته این ترکیب برای گیاهان آپارتمانی صادق است.درمورد کاکتوس ها و بقیه خانواده های مشابه به کاکتوس ها،کود هایی را پیشنهاد میکنیم که ترکیب پتاسیم در آنها بیشتر از دو عنصر دیگر باشد.مثلا کود ان پی کا 36-12-12 یا 40-8-10)

در هر حال هر نوع کودی که برای گیاهان خود مصرف می نمایید به دستورالعمل داده شده روی جعبه ی آن به دقت عمل نموده و به هیچ وجه مخلوط کود را قوی تر نساخته و حتی توصیه می شود نصف مقدار پیشنهاد شده را به گیاهان خود خورانده ولی مدت آن را کوتاه تر نمائید.

(به عنوان مثال اگر توصیه شده یک گرم کود را در یک لیتر آب حل نموده و هرماه یکبار مصرف نمائید شما نیم گرم در یک لیتر حل کنید و محلول را هر دو هفته یکبار استفاده کنید.)

دقت نمایید کود جامع شیمیایی که برای گیاهان خود تهیه می نمایید علاوه بر نیتروژن،فسفر و پتاسیم بایستی داری 12 عنصر دیگر نظیر آهن، روی، مس، بُر،کُبالت، منگنز، سُدیم، کلسیم، منیزیم، مولیبدن، کادمیوم و کُلر باشد.

آخرین نکته ای که در کود دادن گیاه تازه خریداری شده بایستی مراعات شود این است که از دادن کود به گیاه مزبور برای سه ماه خودداری نمائید. زیرا خاک و کودی که پرورش دهندگان تجاری و حرفه ای برای زودتر به بازار آمدن گیاهان تهیه دیده اند تا مدّت مدیدی تکافوی گیاه را می نماید.

حال چگونه دریابیم که گیاه ما کمبود موادغذایی دارد یا نه؟

به برگهای آن به دقت نگاه کنید چنانچه سبزینه ی برگهای تحتانی گیاه کم رنگ تر شده و به اصطلاح رنگ آنان سبز روشن گشته بیانگر آنست که در دادن کود به آن اهمال شده است.

  • سعی خواهد شد مقاله ای مجزا در مورد کودیاری کاکتوس ها ارائه شود.

برای حمایت از ما لطفا در کانال مطالب گلسنتر عضو بشید

امیدوارم مفید باشه براتون.نظرات ، انتقادات و پیشنهادات آیدی @golcenter تلگرام

 محصولات جدید | Www.Ugol.ir | GolCenter

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *