اصول خاک گیاهان آپارتمانی

خاک گیاهان آپارتمانی

 

بطور کلی خاکی که حرفه ایها برای گیاهان آپارتمانی از آن استفاده می نمایند حاوی مخلوطی مناسب از مواد ذیل می باشد:

  • خاک پیت ماس،پیت ماس از فرآوری یک نوع خزانه دریایی تولید میشود که بسیار غنی بوده و میتواند رطوبت خوبی در خود ذخیره نماید.البته گفتنی است این نوع خاک تقریبا عاری از بذر انواع علف هرز میباشد.
  • خاک باغچه مرغوب که حاوی میزان متعادلی از خاک رس،لای و ماسه بوده و رطوبت و موادغذایی خود را از دست نداده باشد.
  • ماسه ی شکسته ی شسته شده برای زهکشی
  • کود حیوانی پوسیده (به میزان بسیار کم)
  • پودر قارچ کش
  • صدف دریایی که کاملا ضدعفونی شده باشد
  • ذغال
  • پوست برنج

نسبت ترکیب فوق برای هرگیاه از مواد ذکر شده متفاوت می باشد. فقط شناخت و تجربه در این امر نقش مهمی را ایفا می نماید بعضی از گیاهان مانند دیفن باخیاها، کُرتُن ها به خاک سبک، برخی دیگر نظیر دراسیناها، فیکوسها به خاک نیمه سبک و تعدادی از گیاهان مثل نخل مرداب نیز به خاک سنگین احتیاج دارند.

بنابراین ترکیب نوع خاک بستگی به نوع گیاه دارد اما در هرحال ترکیبی که از خاک آماده می نمایید بایستی درصد مواد آلی آن بالا باشد بالا بودن درصد مواد یاد شده سبب می شود که خاک سالها نرم و متخلخل باقی بماند و باعث میگردد که هوا به آسانی به داخل آن نفوذ پیدا کرده و ریشه ها را در جذب رطوبت و موادغذایی تقویت نماید.

خاکی که مناسب اکثر گیاهان آپارتمانی می باشد،ترکیبی از 2 پیت موس، 1/2 پیمانه خاک باغچه، یک پیمانه ماسه ی شکسته ی شسته شده و مقداری صدف و سبوس برنج می باشد.

انتخاب ظرفیت پیمانه بستگی به نیاز شما به این ترکیب دارد می تواند یک سطل ماست یا یک فرغون یا یک گلدان خالی یا ظرف دیگر باشد. همان طوری که اشاره شد ترکیب فوق کلّی بوده و به موقع خود در قسمتهای دیگر ترکیب مورد نیاز هرگیاه را به طور جداگانه توضیح خواهیم داد.

حال اگر ترکیب مورد نیازتان یک سطل چهارلیتری باشد و آن را از ترکیب فوق پُر نمایید به این ترکیب باید دو قاشق چایخوری کودشیمیایی جامع یا یک پیمانه کود حیوانی پوسیده شده و یک قاشق مرباخوری پودر قارچ کش اضافه نمایید. بنابراین پیمانه ها از این به بعد که بدان اشاره خواهد شد به اندازه نیاز شما و سطل 4لیتری کل ترکیب ما برای تهیه ی خاک گلدان میباشد.

گیاهانی که در خاکی با ترکیبات فوق کاشته شوند حداقل تا شش ماه نیازی به کود ندارند.

بهترین خاک برای گیاهان آپارتمانی خاکی است که خودتان نهیه نمایید، به این طریق که در فصل پاییز برگهای خزان شده داخل کوچه و حیاط خود را جمع آوری و در داخل گودالی که در گوشه باغچه یا حیاط ایجاد نموده اید ریخته و نیز زواید سبزی ها و صیفی ها را به انظمام تفاله های چای و زواید آجیل بدون نمک خام نظیر پسته، فندق، بادام، تخمه، گردو و نیز استخوانهای مرغ را در داخل آن ریخته و یا در یک بشکه و کیسه ی نایلون در داخل انباری یا زیرزمین قرار دهید و مقداری پودر قارچ کش و پودر سِوین را به نسبت 2در هزار (2 گرم پودر در یک لیتر آب) محلول نموده و روی ترکیب فوق به منظور زدودن حشرات و قارچ بریزید و آن را خوب با مواد جمع آوری شده مخلوط نمایید پس از اینکه برگها به رنگ قهوه ای سوخته درآمدند و با کوچکترین ضربه ای تقریبا تبدیل به پودر شدند. آن را الک کرده و دو پیمانه از این خاک را با یک پیمانه ماسه ی شکسته ی شسته شده مخلوط و مورد استفاده قرار دهید.

چنانچه بخواهید خاک یکی دو گلدان را تعویض نمایید بجای تهیه ی خاکی که ترکیبات آن ذکر شد که طبعاً بدون زحمت و صرف وقت نمی باشد میتوانید از خاک بسته بندی شده آماده که از مکانی مطمئن خریداری می نمایید استفاده نمائید.

 

برای حمایت از ما لطفا در کانال مطالب گلسنتر عضو بشید

امیدوارم مفید باشه براتون.نظرات ، انتقادات و پیشنهادات آیدی @golcenter تلگرام

  محصولات جدید | Www.Ugol.ir | GolCenter

 

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *