ارکیده

Orchid_Promo_with_deco_pot_ugol
نام علمی : Orchide
نام رایج : ارکیده
زیستگاه : در سرتاسر دنیا
طبقه بندی : گیاهان گلدار تک لپه ای
دانستنهای جالب و مشخصات کلی :
این گیاه در ایران بعنوان ثعلب شناخته میشود.گونه هایی از ارکیده ها که از خانواده زرد چوبه سانان هستند موجود هست که بعنوان طعم دهنده در بستنی سازی مورد استفاده قرار میگیرد.
برگهای زیبای ارکیده به صورت پهن بوده و تقریبا کشیدگی دارند.ریشه هایی که در بیرون از خاک قرار دارند به اسم ریشه های هوایی معروفند و نشان از سلامت گیاه میباشد.جالبه بدونید کار این ریشه ها جذب رطوبت هوا بوده و نباید درون خاک قرار دهید.
جالبه بدونید این گیاه بر روی تنه ی درختان رشد میکند!
گلهای این گیاه بسیار زیبا و البته بسیار مقاوم میباشد.گلهای ارکیده یکی از محبوب ترین و البته گرانترین گل های دنیاست.
آبیاری :
ارکیده آبیاری بعد از خشک شدن را دوست ندارد.یعنی نباید خاک ارکیده کاملا خشک شود.بهترین زمان برای آبیاری ارکیده زمانی است که سطح خاک کمی خشک شده است.آبیاری ارکیده را بصورت منظم انجام دهید.پیشنهاد میشود برای حفظ سلامت ارکیده از آب بدون املاح (جوشیده و مقطر ) استفاده کنید.به علت ناجور بودن (اهکی بودن آب ) آب ایران ریشه های این گیاه زیبا سریع از بین میرود.
خاک :
مهمترین بخش این گیاه خاک آن میباشد.خاک ان باید بگونه ای باشد که گیاه بتواند در ان ریشه هایش را تجدید کند و به رشدش ادامه دهد.
بنا به گفته متخصصان نگهداری ارکیده استفاده از پرلیتهای بزرک،پوکه معدنی،اسفنج،ماسه و تنه پوسیده درختان و صد البته خزه در بستر این گیاه تاکید میشود.الته جالبه بدونید برخلاف دیگر گیاهان زینتی افتاب برای ریشه های این گیاه مفید است!
استفاده از گلدانهای شفاف برای نگهداری این گیاه بسیار زیبا پیشنهاد میشود.
بنظر بنده بهترین حالت نگهداری زمانی است که از تنه درخت و خزه بیشتر از بقیه ملزومات خاک ، استفاده شود.
در گیاهانی که ریشه هایی تولید میکنند استفاده از تنه ی درختان تاثیر به سزایی در رشد گیاه میگذارد.
دما :
دمای مناسب این گیاه چیزی در حدود 18 – 25 درجه سانتی گراد میباشد.رشد این گیاه در دمای بالاتر از 30 درجه سانتی گراد متوفق یا بسیار کند میشود.بنا به گفته متخصصان ، نگهداری این گیاه در دمای 10 درجه سانتی گراد در پاییز به مدت مشخص باعث زیباتر شدن شاخه گل خواهد شد.
جالبه بدونید این گیاه گل های بسیار زیبایی تولید میکند که میتوانند بنا به شرایطی محیطی از 3 تا 6 ماه گل دار باشند.
زیبایی این گیاه زمانی مشخص میشود که حداقل یکبار در سال گل میدهد.جالبه بدونید این گیاه میتواند تا 3 بار در سال گل بدهد.
روش های تکثیر :
روش تکثیری برای این گیاه جز روش کاشت پاجوش ها مطرح نشده است.در این روش گیاهچه ها را به هنگام تعویض گلدان جدا کرده و بستری با مشخصات گفته شده بکارید.
کود دهی و دوران استراحت :
کود دهی این گیاه نباید در دوران گلدهی آن انجام شود.بهنگام کود دهی از کودهایی سبک استفاده کنید تا زود تر تجزیه شده و متشکل از NPK و یا کودی با ترکیب 14-14-14 درصد متشکل از همین ترکیب میباشد.مقدار مصرف کود در این گیاه باید بصورت کم صورت گیرد.البته باید توجه داشت ، بصورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه موثر و مفید خواهد بود.
بعد از پایان گلدهی و مطمئن شدن از اینکه شاخه های جانبی رشدی ندارند،ساخه گل را قطع کنید.
این عمل باعث بالا رفتن سرعت گلدهی دوباره میشود.
*استفاده از این مطلب فقط در صورت ذکر منبع و آدرس سایت مجاز میباشد.*

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *