آموزش قلم زدن برگ

#آموزش_قلم_زدن_برگ

این متن تقریبا پاسخگوی قلم زدن بسیاری از گیاهان زینتی میباشد که شما میتوانید با استفاده ازین روش بسیاری از گیاهان زینتی (آپارتمانی) را از طریق برگ قلم بزنید.

1-ابتدا برگ سالمی را طبق تصویر (1) از گیاه جدا کنید.
2-با یک دست برگ مزبور را گرفته و با چاقوی تیزی برگ را به قطعات 7 تا 10 سانتی متر تقسیم کنید و چند روزی آنها را در محلی قرار دهید تا مقداری از آب خود را از دست بدهند همچنین در این مدت محل زخم برگ ها به اصطلاح پینه بسته و آماده قلم زنی میشوند.
3-سپس هر قعطه برگ را به اندازه 3/1 آن در بستر ماسه بادی یا بستر ترکیب پیت ماس+پرلیت درشت که قبلا آن را مرطوب نموده و در گلدان کم ارتفاع (بین 10 الی 15 سانتی متر ) ریخته و میکارید.
4-بهترین فصل و حتی بهترین ماه برای انجام قلم زدن گیاهان زینتی مهرماه میباشد که دما بصورت حدودی 18-22 درجه سانتی گراد است.در هر حال شما میتوانید این کار را در هر فصل و موقعیتی انجام بدید.
5-آبیاری قلمه ها باید به نحوی باشد که بستر مرطوب شود (نه خیس آب! ) پس بعد از اینکه مطمین شدید 2 سانت از سطح خاک خشک شده است اقدام به آبیاری نمایید.
6-پس از گذشت مدتی هر قطعه از برگ ها ریشه دار شده و از کنار هر یک جوانه ای طبق تصویر (شکل5) ظاهر میگردد،هنگامی که جوانه ها کاملا پا گرفته و حداقل 3 برگ (یا 4برگ) شدند میتوانید آنها را با استفاده از چاقو جدا کرده (سپس مقداری سم قارچ کش به آن بزنید تا از حمله قارچی درامان بماند) و سپس ان را به یک گلدان کوچک و مستقل منتقل نمایید.

برای حمایت از ما لطفا در کانال مطالب گلسنتر عضو بشید Telegram.me/golcenterch1
امیدوارم مفید باشه براتون.نظرات ، انتقادات و پیشنهادات آیدی @golcenter تلگرام
نوشته شده توسط مهدی عباسنژاد | Www.Ugol.ir | GolCenter

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *