آشنایی با گیاهان آپارتمانی

درسال 1753 گیاهشناس مشهور سوئدی (carlus Linnaeus) استاد دانشگاه (upsala) کلیه گیاهان را با نامهای دو کلمه ای لاتین در کتابی بنام (species plantarium) به منظور کدگذاری و بین المللی نمودن نام گیاهان منتشر نمود.
بعنوان مثال گیاه دراسینا که دارای چندین گونه با برگها و رنگهای مختلف میباشد کافی است متقاضی در هرجای دنبا که باشد ضمن دانشتن نام دراسینا نام فامیل آرا نیز بداند (مثل : D.fragrans ) کلمه بعد از دراسینا،گونه ان را مشخص میسازد.گیاه مورد بحث که برگهای آن شبیه برگهای بوته ذرت است و نوارهای زردرنگی در مرکز و در طول برگهای آن کشیده شده است.در ایران به دراسینا برگ بلالی نیز گفته میشود.

 

Dracaena-fragrans-resized

 

در برخی از گیاهان کلمه سومی نیر بعد از نام فامیل گیاه مشاهده میشود که این کلمه علامت تغییر شکل یافته آن گیاه میباشد و با کلمه واریته (Variety) مشخص میشود.
چون این نوع گیاهان بومی مناطق استوایی یا شبه استوایی هستند و در ایران با همان شرایط جوی تکثیر گردیده اند خیلی بهتر از گیاهان گلدار در دمای 22 درجه سانتی گراد که گرمای مطلوب یک خانه نسبتا گرم را دارا میباشد رشد و نمو مینماید و گروهی از آنها حتی شراییط محیط محیط را با نور کم نیز تحمل میکنند.بنابراین میتوان گفت آنها را دور از پنجره و در هر قسمت از فضای آپارتمانی قرار داد.
همه این گیاهان به رنگ سبز نیستند،بلکه درمیان آنها گونه هایی به رنگ قرمز،نارنجی،مخملی و گونه هایی که برگهایشان با لکه های زرد و سفید رنگ آمیزی شده اند دیده میشود.
خلاصه اینکه در بین آنها هر نوع رنگ و طرحی را که بتوان تصور کرد میتوان یافت.
شاید توجه کرده باشید همانطور که قبلا اشاره شد گروهی از این گیاهان نور کم را تحمل میکنند درحالیکه اکثر انها اشق نور زیاد و غیرمستقیم آفتاب میباشند،برخی از گیاهان دوستدار سایه هستند ولی آگاه باشید که این نیز درجه و اندازه دارد.
گیاهان جوانی که در سایه درختان یا گیاهان تنومند زندگی میکنند تازمانی میتواندد به بقای خود ادامه دهند که بتواند با خود را با شرایط زیست در سایه وقف دهند و یا اینکه آنقدر بزرگ شوند که بتواندد حایی برای خود در مقابل نور آفتاب پیدا کنند.اگر این نوع گیاهان را در درون آپارتمانی در جاییکه مقدار نور به اندازه خارج از آپارتمان نیست نگهداری نماییم مسلما رشد آنها به کندی انجام میشود.همینطور گیاهان استوایی که در سرزمین بومی خودشان از رطوبتی بین 70 تا 80 درصد و درجه حرارتی بین 22 تا 32 درجه سانتی گراد برخوردارند که این خود شرایط ایده آلی برای رشد آنان است و نمیتوانند هوای خشک درون خانه های گرم را که به طور متوسط 10 تا 30 درصد رطوبت دارند تحمل کنند.
اکثر مردم گیاهان خودشان را محدود به اواعی کرده اند که بایستی حتما دم پنچره یا بر روی میز قرار دهند در حالیکه نمونه های دیگری نیز هستند که محیط و شرایط دیگری را هم تحمل مینماییند،برای نمونه میتوان گیاهان درخت گونه ای نام ببریم که به طور راست و مستقیم رشد میکنند و در درون گلدان های کف اتاق جای میگیرند،نمونه هایی نیز وجود دارد که پیچک وار به داربست میپیچند و یا آنهایی که از سبد هایی که به سقف اتاق وصل شده اند آویزانمیگردند.حتی انواعی نیز یافت میشوند که به سادگی در درون ظرفهای پر از آب قرار گرفته و به رشد خود ادامه میدهند.
خیلی ها شاید به این نقطه پی برده اند که چه داخل خانه و په در بیرون از آن گیاهان از بامداد تا شامگاه اکسیژن را به اطراف خود پخش و شب هنگتم دی اکسید کربن اطراف خود را جذب مینماییند و علاوه براآن تا حد زیادی رطوبتی که برگهای گیاهان از خود پس میدهند سبب مرطوب شدن هوای خشک خانه های نیز میگردد و یا به طور کلی گیاهان صرفنظر از اینکه به سلامت ما کمک مینماییند اصولا با خود زیبایی را به محیط زندگی ما میاورند.
خلاصه اینکه آیا میزان نور و درجه حرارتی که گیاه انتخابی شما نیاز دارد با آنچه که شما برای استفاده آن در نظر گرفته اید وقف میدهد یا نه؟
این آگاهیها و نیز اطلاعات و تجربیات دیگری که دانستن آنها برای نگهداری و پرورش گیاهان شما در آپارتمان ضروری میباشد در این کانال (کانال مطالب گلسنتر) طی مقالات مختلف بوضوح تشریح گردیده است که حاصل تجربیات بزرگان و اساتید گل وگیاه ایران (استاد جعفرزاده و جناب مهندس بنی هاشمی ) میباشد.
چنانچه مایلید نیاز های گیاهان را در داخل آپارتمان به نحو احسن دانسته و به روش نگهداری آنها آگاهی کامل داشته و همیشه گیاهان شما از شادابی خاصی برخوردار باشند به آنچه که در این مقالات پیشنهاد شده عمل نمایید مطمین باشید که به نتایح مطلوبی در این مورد خواهید رسید.زیرا کلیه ی روش های پیشنهادی کاملا آزمایش گردیده و پاسخ آن نیز مثبت بوده است.
سعی شده تمام روشها و تکنیک های نوشته شده در کتابهای اروپتیی و آمریکایی در این مقالات مطرح شود.
امیدواریم تا با این مقالات خرید گیاه و نگهداری آنها را آگاهانه شروع نمایید.

فهرستی از برخی گیاهان آپارتمانی زینتی :

اسپاتی

برگ عبایی

پاپیتال

پالم

بنت قنسول

بگونیا

ارکیده

ابوتیلون

سیکاس

قاشقی

آماریلیس

آزالیا

آرالیا

برگ انجیری

بگونیا ها

بیلبرجیا

پوتوس

حسن یوسف

دیفن باخیا

زاموفیلیا

سانسیوریا

سرخس ها

سیکلامن

شاهپسند

فیتونیا

شفلرا

فیکوس

بنجامین

فیل گوش

نخل ماداگاسکار

کروتن

کوردلین

مارانتا

بنفشه آفریقایی

نخل مرداب

گندمی

کالانکوئه

سینگونیوم

دارسیناها

فیلودندرون

یوکا

پیرومیا

گل ساعت

برگ بیدی

زبلین

پاندانوس

لیندا

سوسن ها

پرنده بهشتی

آگلونما ها

آنتوریوم

کاغذی

خورشیدی

یاس ها

گل سنگ

نخل اریکا

لب شتری

ختمی چینی

گلوکسینیا

امپیشن

میخک

سوسن عنکبوتی

قهر و آشتی

آلوورا

شمعدانی

موسی در گهواره

شیپوری آنمون تیلاندسیا آدنیوم

به زودی حتما درمورد گیاهانی که بالا به اسم آنها اشاره شد مقالاتی در سایت و کانال مطالب گلسنتر قرارداده خواهد شد.
برای حمایت از ما لطفا در کانال مطالب گلسنتر عضو بشید Telegram.me/golcenterch1

Telegram_chanal_ugol.ir

امیدوارم مفید باشه براتون.نظرات ، انتقادات و پیشنهادات آیدی @golcenter تلگرام
نوشته شده توسط مهدی عباسنژاد | Www.Ugol.ir | GolCenter

 

پاسخی دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *